مقاله جاوا اسکریپت

X
اگر این مطلب را مفید میدانید، لطفا برای حمایت از ما روی این دکمه کلیک کنید.

کتابخانه های جاوا اسکریپتی

جاوا اسکريپت يک زبان اسکريپتي است که اکثرا براي نوشتن کدهایی که قرار است روي مرورگرها و بخصوص در سمت کلاينت اجرا شود مورد استفاده قرار ميگيرد. بسياري از طراحان وب ، براي روح بخشيدن به صفحات استاتيک HTML از پلاگین های جاوااسکريپت بهره ميگيرند (مانند اسلایدرها) . پلاگین های جاوا اسکريپت باعث ميشوند تا مرورگر بتواند بدون رفرش شدن صفحات وب، تغييراتي را در صفحه بصورت Client-side ايجاد کند.

با گسترده شدن استفاده از تکنولوژي هايي مانند Ajax و JSON در طراحي صفجات وب، جاوااسکريپت جاي خود را هرچه بيشتر در صفحات وب باز کرد و طراحان هر چه بيشتر به استفاده از اين زبان اسکريپتي قدرتمند گرايش نشان دادند. اما يکي از مشکلات موجود در اين راه، دشواري ها و زمانگير بودن نوشتن توابع جاوا اسکريپت است. با توجه به اينکه بسياري از توابعي که طراحان وب در صفحات خود استفاده ميکنند، تکراري و قابل پيشبيني است ، تعدادي از شرکت ها و گروه هاي پيشرو در زمينه طراحي وب، بسته هاي آماده اي را شامل توابع جاوا اسکريپت به بازار ارائه دادند. اين بسته هاي آماده Javascript framework نام دارند.

تاکنون فريم ورک هاي جاوااسکريپت بسیاری عرضه شده است که اکثر آنها رايگان هستند. شرکت ياهو بسته اي را بنام YUI )Yahoo user interface) ارائه کرد که هم اکنون بسيار مورد استقبال قرار گرفته است. گوگل نيز بسته GWT را ارائه کرده است. ازجمله ديگر فريم ورک هاي اوپن سورس جاوااسکريپت که اين روزها بسيار پرطرفدار است ميتوان به JQuery اشاره کرد. هم اکنون مايکروسافت و نوکيا حمايت گسترده اي از اين کتابخانه ي جاوااسکريپتي ميکنند.

فریم ورک Spry 

فریم ورک Spry   محصول ADOBE بوده و یک کتابخانه جاوا اسکریپتی شامل فانکشن های مختلفی است که طراحان وب را قادر میسازد تا صفحات غنی تری برای بازدیدکنندگانشان بسازند. نسخه اول این فریم ورک آجاکس ، پیش نمایشی از قابلیت های اطلاعاتی است که طراحان را قادر می سازد اطلاعات دریافتی از XML را در صفحات HTML خود با استفاده از CSS و HTML و کمی کد جاوا اسکریپت بدون رفرش کل صفحه تغییر و نمایش دهند.

فریم ورک آجاکسی Spry بر پایه اچتمل ایجاد شده و طراحان با سطح آشنایی متوسطی با اچتمل و CSS و JavaScript میتوانند با این فریم ورک کار کنند . دریم ویور نسخه CS3 به بعد بطور پیش فرض شامل ابزارهای SPRY میباشد و نیازی نیست  آنرا جداگانه دانلود کنید.

تفاوت هاي اكشن اسكريپت و جاوا اسكريپت :

اكشن اسكريپت بسيار شبيه به هسته زبان برنامه نويسي جاوا اسكريپت است . نيازي به دانستن جاوا اسكريپت براي ياد گيري اكشن اسكريپت نيست ، اما با دانستن آن ، اكشن اسكريپت براي شما كمي آشنا خواهد بود .

انجمن شركت هاي كامپيوتري اروپا ECMA در سند رسمي شماره 262 خود جاوا اسكريپت و طرز استفاده استاندارد هاي آن را ثبت نموده است و اكشن اسكريپت نيز بر پايه آن سند پايه ريزي شده است .

چندي از تفاوت هاي اكشن اسكريپت و جاوا اسكريپت :

  • اكشن اسكريپت از آبجكت هاي سمت سرور مانند Browser, window ,anchor  پشتيباني نمي كند .
  • اكشن اسكريپت بطور كامل از آبجكت هاي داخلي جاوا اسكريپت پشتيباني نميكند .
  • اكشن اسكريپت از بعضي ساختارهاي دستوري پشتيباني ميكند كه در جاوا اسكريپت ممنوع است ( بطور مثال ifFrameloaded و اسلش ها) و جاوا اسكريپت نيز بعضي از سينتكس هاي خاص خود را دارد .مانند try , catch , throw , statement lables
  • اكشن اسكريپت از فانكشن ساز هاي جاوا اسكريپت پشتيباني نميكند .
  • در جاوا اسكريپت مقدار بازگشتي داده هاي undefined همان undefined است . اما در اكشن اسكريپت مقدارش “” ميشود(یعنی تهی) .
  • در اكشن اسكريپت مقدار تعيين نشده در متغير هاي عددي NaN است . اما در مقدار تعيين نشده ها در عبارات وو متغير هاي عددي صفر است .
  • در جاوا اسكريپت وقتي يك رشته نوع بولين دارد و طول رشته غير از صفر باشد ،نتيجه آن true است  و اگر طول رشته صفر باشد مقدارش false ميشود . در اكشن اسكريپت رشته به عدد تبديل ميشود . اگر عدد غير صفر بود مقدار true  ميدهد وگر نه مقدار false  خواهد شد .