مجله ی تخصصی طلوع

بنام خدا

با توجه به توسعه و پیشرفت ام وی سی از سال 1387 تا کنون و اینکه این تکنولوژی با قابلیت فراوان و با داکیومنت پذیری قسمت های مختلف خود توانسته توجه بسیاری از برنامه نویسان تحت وب را به خود جلب کند و نیز بدلیل توجه و علاقه برنامه نویسان بومی کشور عزیزمان ایران به این دوره_دوره های تصویری سطوح مقدماتی تا پیشرفته این آموزش در گروه آموزشی طلوع تهیه و تقدیم به این عزیزان گردید که خوشبختانه مورد استقبال قرار گرفت  . جهت داکیومنت سازی و توسعه این تکنولوژی بر آن شدیم تا سطح مقدماتی و متوسط این دوره را در قالب یک مقاله خدمت شما عزیزان ارائه دهیم.

با توجه به اینکه منبع این مقاله آموزش تصویری دوره ای با همین نام در وبسایت طلوع هست –برخی از الفاظ آموزش عینا در مقاله بکار رفته است و برخی بروز رسانیها نسبت به زمان تهیه آموزش تصویری در این مقاله گنجانده شده است.

با تشکر از همراهی شما عزیزان

مطالعه ی مقاله |

برای کار با زبان برنامه نویسی سی شارپ باید ابتدا نرم افزار Visual Studio را بر روی سیستم خود نصب نماییم.(آخرین نسخه این نرم افزار تا به امروز نسخه 2013)

برای باز کردن یک فایل که قبلا با زبان برنامه نویس سی شارپ نوشته شده است دو روش  وجود دارد:

1-روی فولدر مربوطه کلیک می کنیم و فایل با پسوند sln را باز می کنیم و فایل مربوطه در محیط ویژوال برای ما باز میشود.

2-راه دوم این است که ابتدا نرم افزار ویژوال را اجرا کنیم و سپس open project را کلیک کنیم مسیر مربوطه را وارد نماییم.

 
مطالعه ی مقاله |

تاریخچه:

 سیستم  های کامپیوتری در دهه های گذشته پیشرفتهای زیادی داشته اند. از Mainframe ها در سال 1960، Mini computer ها در سال 1970، PC ها در سال 1980، Client/Serverها در سال 1990.

 یک واقعیت قابل توجه ای است که با توجه به تغییراتی که در سکوها(platform)، معماری، ابزارها و تکنولوژیها داده شده است بیشتر برنامه های تجاری هنوز هم بر روی Mainframeهای سال 1970 اجرا می شوند. طبق یک تخمین، بیشتر از هفتاد درصد اطلاعات سازمانهای مختلف بر روی Mainframeها هستند. یک دلیل مهم این است که این سیتم ها آنقدر پیشرفت کرده اند که انتقال آن به یک محیط جدید، هزینه بر و مشکل است.

در قدیم اهمیت عمده سیستمهای پایگاه داده ای برای پردازش داده های عملیاتی بوده است. داده های عملیاتی مجموعه ای از داده ها هستند که برای کارهای روزانه یک سازمان است. به عنوان مثال این داده ها میتوانند شامل داده هایی مربوط به حسابهای شخصی یا تقاضای فروش باشند. این داده ها در پایگاههای داده ذخیره می شوند و دستیابی به آنها بوسیله سیستم OLTP  انجام می گیرد.

داده های عملیاتی برای بدست آوردن اطلاعاتی در مورد کارههای روزانه یک سازمان مناسب هستند، اما یک راه و روش سیستماتیک برای آنالیز کردن و تعیین استراتژی یک سازمان ندارد.

 
مطالعه ی مقاله |

دانش بشر در گستره علوم و فنون ، طی پنجاه سال گذشته از رشدی بی‌سابقه برخوردار بوده است و این رشد و تکامل سریع و بی‌مانند را باید متأثر از تماسک علوم مختلف و استفاده پژوهشگران از نتایج دستاوردهای یکدیگر دانست . امروز دیگر کمتر کشف و اختراعی است که اتفاقی و تصادفی باشد و تقریبا کلیه نوآوریها در یافتن ارتباط صحیح بین اطلاعات موجود بشر در عرصه‌های گوناگون خلاصه ‌شود . از اینروست که در نیمه دوم قرن بیستم شاهد هستیم که کشورهای توسعه یافته بیش از هر زمان به اطلاعات و سازماندهی و مدیریت آنها بها داده‌اند . مبالغ هزینه شده در مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی ، خود گواه بر این ادعاست و این توجه ، پاسخی است به پدیده " انفجار اطلاعات " در چند دهه اخیر .

مطالعه ی مقاله |

در معماری چند لایه تمام برنامه به چندین بخش تقسیم می‌شود. این بخش‌ها می‌توانند فیزیکی یا منطقی باشند. هر بخش کار خاصی را انجام می‌دهد مثلا نمایش interface کاربر یا دسترسی به داد‌ه‌ها. برنامه می‌تواند به هر تعداد لایه داشته باشد ولی به هر حال بیش‌تر برنامه‌ها سه لایه‌ی مجزا دارند که عبارت‌اند از:

1- Presentation Layer

2- Business Logic Layer

3- Data Access Layer

همان طور که احتمالا حدس زده اید، لایه Presentation چیزی نیست به جز بخشی از نرم افزار که با کاربر برنامه شما ارتباط برقرار می کند ( اینترفیس برنامه شماست ) نمایش داده ها به کاربر نهایی و اجازه به آنان برای ارتباط داشتن با داده ها، اصلی ترین وظیفه این لایه است.

در بیشتر موارد داده هایی که توسط کاربر وارد می شوند نیاز به اعتبارسنجی یا پردازش اضافی دارند. این مسوولیت لایه Business Logic است.

در نهایت داده های برنامه شما نیاز به ذخیره و بازیابی از طریق یک انبار داده دارند ( مثلا سیستم مدیریت دیتابیس های رابطه ای یا RDBMS و یا XML , .. ) این وظیفه توسط لایه دسترسی به داده انجام  می شود.

به طور خلاصه، فرآیند مورد نظر ما این گونه کار می کند:

- کاربر برای داده های برنامه درخواستی ارسال می کند.
- لایه Data Access داده های مورد نظر را بازیابی می کند و از طریق لایه Business Logic آن ها را به لایه نمایش می فرستد.بعضی مواقع لایه دسترسی به داده ها، این داده ها را مستقیما به لایه نمایش ارسال می کند.
- لایه نمایش اطلاعاتی که باید نمایش داده شوند را از طریق لایه Business Logic دریافت می کند.
- کاربر داده ها را تغییر می دهد و عمل مناسب در مورد آن ها را اجرا می کند ( مثل اضافه یا به روز کردن داده ها )
- لایه Business Logic صحت داده های وارد شده توسط کاربر را بررسی می کند ( داده ها را اعتبار سنجی می کند)
- اگر داده ها معتبر باشند آن ها را برای به روز رسانی در بانک اطلاعاتی به دست لایه دسترسی به داده می سپارد.

مطالعه ی مقاله |

چکیده :

در این پروژه به بحث درباره موج آینده توسعه شبکه جهانی وب، موسوم به وب معنایی می پردازد. وب معنایی شیوه ای برای ایجاد یک وب است که در آن رایانه ها می توانند از شبکه ای از داده های منبع استفاده کرده، آنها را تعبیر، تحلیل و پردازش کرده و به کاربر ارائه نماینددر پروژه  به اجمال به توصیف وب معنایی می پردازیم اینکه وب معنایی چیست وچرا نیاز به وب معنایی احساس می شود چکونه با ساختار وب معنایی آشنا شویم .در مطالعه این هدف با مسایل جدیدی مانند RDFو آنتولوژی آشنا می شویم و به بررسی آنها وراهکارهای ارائه شده برای حل مشکلات بوجود آمده می پردازیم .

به کاربردهای وب معنایی و نمونه هایی از این کاربردها اشاره می کنیم.ودر نهایت مقاله با این نتیجه پایان می یابد که وب معنایی نیز همانند خود وب از پایه واساس رشد کرده و ریشه خواهد دواند .وباعث تحولی در زندگی بشری خواهد شد.

مطالعه ی مقاله |

بنام خداوند بخشنده مهربان

همونطور که اطلاع دارید زبان طراحی اچ تی ام ال از جمله زبانهای طراحی سمت کلاینت هست که میشه با کمک این زبان  صفحات استاتیک وب رو طراحی نمود به مرور و با گذشت زمان فن آوری های متعددی روانه بازار شدند که پردازش رو سمت سرور و نه سمت کلاینت انجام میدادند که این باعث امنیت و جامعیت بیشتر و همچنین ساخت صفحات پویای وب و نیز نرم افزار های تحت وب شد.از جمله مشهور ترین این فن آوری ها میتوان به پی اچ پی و ای اس پی دات نت اشاره کرد .پی اچ پی به کمک زبانی که از زبان سی مشتق شده یک تکنولوژی قدرتمند در زمینه طراحی سایت به شمار میرود و از سایتهای معتبری که با پی اچ پی و جاوا طراحی شده اند میتوان به فیس بوک اشاره نمود ولی معمولا از پی اچ پی به عنوان یک تکنولوژی همه منظوره استفاده نمیشود بطوریکه معمولا نمیتوان سایت دولتی و یا پایگاه اطلاعات دولتی را یافت که با پی اچ پی طراحی شده باشد و این به خاطر عدم پشتیبانی از این تکنولوژی هست ولی از سوی دیگر پی اچ پی و جاوا علاوه بر قدرتمند بودن رایگان نیز هستند.پشتیبانی و ارائه خدمات بروز و بیشمار شرکت مایکروسافت خیلی از طراحان سایت را بر آن داشت که از تکنولوژی ای اس پی دات نت استفاده نمایند.مسئله ای که در ای اس پس هست اینه که شما قبل از آموزش این تکنولوژی نیاز دارید که یک زبان برنامه نویسی رو به همراه تکنیک های بانک اطلاعاتی و ای دی او دات نت فرا گرفته باشید یعنی دو پکیج آموزشی مجزا را باید از قبل آموخته باشید که هر کدام از این دو پکیج دارای عمقی عمیق ولی محدوده کمی هستند در حالیکه ای اس پی عمقی کم ولی محدوده بی نهایتی را دارست ولی برای آموزشی پی اچ پی تنها نیاز به یک پکیج پی اچ پی هست که بسیار ساده تر بوده و تمامی مطالب را تحت پوشش قرار میدهد.و نکته آخر اینکه طراحانی که بکمک ای اس پی فعالیت میکنند تنها طراح سایت نیستند بلکه میتوانند نرم افزارهای تحت ویندوز و تحت وب قدرتمندی را خلق و انتشار دهند و این به خاطر دانستن زبان پیشنیاز این تکنولوژی میباشد در حالیکه در پی اچ پی اینچنین نیست.علاوه بر اینکه شرکت مایکروسافت اخیرا ای اس پی دات نت ر نیز رایگان نموده است.در هر حال و با توجه به موارد یاد شده که چکیده ای از مزایای تکنولوژی ای اس پی دات نت هست تصمیم به آموختن این تکنولوزی به همراه پیش نیاز های آن نموده و قصد دارم به یاری خدا تا سطوح بالاتر این مبحث را ادامه دهم.بعد از مبحث انتخاب تکنولوژی اگر صرفا قصد ارائه پروژه باشد که نیاز به چیز دیگری نیست و فقط باید شروع به کد نویسی در محیط ویژوال استدیونمود اما اگر قصد این باشد که پروژه نمود واقعی پیدا کرده و به مرور توسعه یابد نیاز به هاست و دومین میباشد که جزئیات اخذ این موارد را اگر مطلوب شما بود در فایل جداگانه ای به تفصیل خدمتتان ارائه میدهم لذا فقط به این بسنده میکنم که برای انتشار کل سایت نیاز به یک فضا و یک نام هست که میتوان این موارد را از ماهیانه 10 هزار تومان به بالا با توجه به امکانات سرور ارائه دهنده این خدمات تهیه نمود.

مطالعه ی مقاله |

چکیده مقاله     

مسلما یکی از سودمندترین اختراعات بشر تا به امروز کامپیوترها بوده اند. دستگاه هایی که هزاران بار سریعتر از انسان فکر میکنند و سرعت عملشان به طرز غیر قابل باوری بالاست. سرعت و قدرت، امکان انجام خیلی از کارهایی را فراهم کردند که انسان به طور عادی از انجام آن ها عاجز بود. اما یک مشکل وجود داشت: این دستگاه ها به همان اندازه که قوی بودند ، کم هوش هم بودند؛ آن ها به طور عادی هیچ عملی انجام نمی دادند مگر این که به صراحت از آن ها درخواست می شد. اما این درخواست چگونه باید صورت می گرفت؟ باید راهی برای گفتگو با آن ها پیدا می شد. و در این زمان بود که متخصصان تصمیم گرفتند زبان های مخصوصی را بوجود بیاورند تابتوانند با کامپیوترها گفتگو کنند. این زبان های مخصوص به اصطلاح زبان های برنامه نویسی کامپیوتر نام گرفتند.به نسل اولیه زبان های برنامه نویسی، زبان های سطح پایین گفته می شد، چرا که به سختی قابل یادگیری و به کارگیری بودند. پیاده سازی اعمالی ابتدایی توسط این زبان ها باعث می شد مدت ها وقت با ارزش برنامه نویسان گرفته شود. اما وضع به همین منوال نماند و با گذشت زمان زبان های جدیدی به وجود آمدند که آموختن آن ها راحت تر بود. طی سه دهه ی اخیر، صنعت کامپیوتر مورد هجوم انواع زبان های برنامه نویسی قرار گرفت.

مطالعه ی مقاله |

فریم ورک های جاوا اسکریپت :

با رشد روز افزون اپلیکیشن های تحت وب و به قولی Ajax ای و همچنین استفاده از قابلیت های منحصر به فرد html5 امکانات بسیاری در اختیار برنامه نویسان وب قرار گرفته است, اما همانطور که خود شما هم تجربه کرده اید پیاده سازی و ایجاد اپلیکیشن های بزرگ تحت وب بسیار عذاب آور است, از معماری وب اپلیکیشن گرفته تا هسته ی کار که باید تعداد زیادی view را پشتیبانی کند, آیا دستگاه های جانبی مثل موبایل را هم باید وب اپلیکیشن را پشتیبانی کند یا خیر , کم حجم شدن فایل های وب اپلیکیشن برای زمان لود کمتر , قابلیت توسعه پذیری ,مطابقت داشتن با theme های مختلف, زمان کم برای تولید وب اپلیکیشن و … مواردی هستند که همیشه در زمان ایجاد و ساخت اپلیکیشن های بزرگ تحت وب مشکل ایجاد کرده اند . خدا را شکر به خاطر وجود جاوا اسکریپت. نسل جدید فریم ورک های جاوااسکریپت به تمام نیازها پاسخ می دهند , کارهای تکراری در پروسه ی تولید یک وب اپلیکیشن مثل validate کردن یک فرم , ارسال درخواست های Ajax, کار با Dom, حتی طراحی و نقاشی در وب , انیمیشن و حتی هماهنگی با event های دستگاه هایtouch و …را برای ما انجام می دهند.بنابراین باعث صرفه جویی در وقت و هزینه می شوند و خروجی آنها اپلیکیشن تحت وب حرفه ای تریست. ما دراین وب سایت می خواهیم به معرفی تعدادی ازآنها بپردازیم و در نهایت اثبات کنیم که هم اکنون فریم ورک ExtJS در کلاس کاری خود حرفه ای ترین و کامل ترین آنهاست و چرا تا مدت های طولانی هم این برتری را حفظ میکند.

مطالعه ی مقاله |

داده‌کاوی یکی از موضوعات پرکاربرد و در حال رشد در عرصه مدیریت، حسابداری و اقتصاد است. به مدد سیستم‌های فناوری اطلاعات و نرم‌افزارهای مبتنی بر پایگاه داده، اکنون سازمان‌ها توان ذخیره حجم انبوهی از داده‌ها را پیدا کرده‌اند. داده‌کاوی فرایندی است که امکان استخراج اطلاعات معنادار از این پشته داده را فراهم می‌سازد. داده‌کاوی روشی است که به کشف دانش مبتنی بر شناسائی خودکار الگوها و رابطه‌ها می‌پردازد. یعنی به جای آنکه مدل سازی کنیم، مدل‌های موجود را کشف نمائیم.

مطالعه ی مقاله |

صفحه‌ها

اشتراک در مجله ی تخصصی طلوع